יצירת קשר

מעוניינים בפינוי פסולת? השאירו פרטים או התקשרו: 050-9695722

הריסת מבנים

זקוקים לשירות של הריסת מבנים? פנו אל "פינוי פסולת" עוד היום ונשמח לעזור לכם בתהליך באופן מבוקר ובטוח.

להריסת מבנים התקשרו: 050-9695722 או השאירו פרטים

השאירו פרטים

וניצור איתכם קשר בהקדם.

בניגוד לכדורי הריסה ענקיים שמופיעים בסדרות אנימציה פופולאריות כמו משפחת סימפסון או קליפים פרובוקטיביים של מיילי סירוס (…), הריסת מבנים היא עסק רציני שדורש תכנון מוקדם וזהיר, כמו כל פרויקט הנדסי אחר.

הריסת מבנים על ידי קבלנים

בשנים האחרונות ישראל עוברת תהליך מואץ של בנייה ופינוי של מבנים ישנים לטובת פרויקטים של פינוי בינוי, התחדשות עירונית והרכבת הקלה. לכן, ובאופן לא מפתיע, מי שזקוק לשירותים של הריסת מבנים הם בין היתר קבלנים וחברות נדל"ן שבונים על שטחי מגורים קיימים או זכו במכרזים לפרויקטים גדולים.

הריסת מבנים בלתי חוקיים על ידי רשויות מקומיות

למרבה הצער, מעבר להריסת מבנים לצורך פרויקטים מוסדרים, בישראל קיימת תופעה רחבה למדי של בניית מבנים בלתי חוקיים, וכאן נכנס לתמונה חוק התכנון והבנייה שמנסה לאזן בין הצורך לשמור על החוק לבין הזכויות שיש לבעלי נכנסים על השטח בו הם מתגוררים. עיירות ומועצות מקומיות שמחליטות להרוס מבנים פונות לעיתים קרובות לקבלנים וחברות הריסת מבנים באמצעות מכרזים.

חברות אלו יודעות כיצד להרוס מבנים, גם אם אלו לא נבחנו על פי כל התקנות או על גבי תשתית של מבנה חוקי (לדוגמה, כל מיני תוספות בנייה).

הריסת מבנים
הריסת מבנים

הריסת מבנים – דרישות מקדימות

בראש ובראשונה יש צורך בקבלת אישור היתר הריסה על ידי הרשות המקומית. אישור זה לרוב יהיה מלווה בתוכנית הנדסית לפירוק הבניין וסקירת בטיחות, כולל היכולת של הקרקע או התשתית העירונית לעמוד בכך.

לכל רשות מקומית עשויות להיות דרישות שונות. לדוגמה, חלק מהרשויות דורשות שימוש במכונות קידוח עם מסנני אבק, ואמצעים להתזת מים או ערפול (המים לוכדים את טיפול המים באוויר ומורידות את החלקיקים למטה).

מבחינת המבנה עצמו, יש עוד כמה פעולות שחייבים לבצע:

  • ניתוק הבניין מתשתיות חשמל, מים גז וביוב
  • גידור המתחם בהתאם לחוק
  • הריסת חלקים פנימיים כגון חלונות זכוכית או פינוי חומרים מסוכנים שכיום כבר לא נעשה בהם שימוש כגון אסבסט

מי שרשאי לבצע את המשימות האלו הוא קבלן בעל סיווג מתאים.

כזכור, בארץ יש שלושה סיווגים עיקרים שכולם רלוונטיים: א' – בנייה, ב' – תשתיות ופיתוח, ג'- אינסטלציה. כל אחד מהסיווגים האלו מתחלק למספר ענפים ומלבד זאת לכל סיווג ישנו מספר נלווה המעיד על היקף העבודות שהקבלן רשאי לבצע.

אם אתם לא בטוחים בדיוק איזה קבלן או קבלנים אתם צריכים, רצוי להיעזר במהנדס בניין או לוודא שהחברה שמבצעת את הריסת המבנה מעסיקה אחד כזה.

אילו שיטות הריסת מבנים קיימות?

"ניסור בטון" וליתר דיוק "ניסור והנפה" היא שיטת ההריסה איטית יחסית, אבל נחשבת לבטוחה ולכן עושים בה שימוש במקומות צפופים כמו ערים

בשיטה זו המבנה נהרס שלב אחרי שלב, כאשר בכל פעם חלק אחר נקשר למנוף ומנוסר. ניסור הבטון מתבצע באמצעות מסור יהלום המסוגל לחדור בטון ונחשב לחומר הקשה ביותר בטבע. לאחר הניסור החלק המנוסר מועף לקרקע (ומכאן ניסור והנפה).

בשל הפופולאריות של השיטה בארץ ובכלל, חברות להריסת מבנים לרוב מעסיקות או עובדות עם קבלני ניסור בטון.

הריסת מבנים באמצעות מטעני נפץ וציוד הנדסי

אלו הן שיטות אגרסיביות יותר וכיום השימוש בהן הוא יחסית נדיר. לדוגמה, מטעני נפץ אולי יעילים כשיחידת הנדסה קרבית צריכה להשמיד מבנה במהירות, אבל חברה להריסת מבנים בשוק האזרחי ממש לא תמהר להשתמש בהם ללא כל האישורים הנדרשים.

הסיבה לכך היא שמטעני נפץ גורמים למבנה לקרוס לתוך עצמו ולכן יש לפנות רדיוס גדול למדי בשטח שמסביבו.

שיטה דומה היא שימוש בציוד הנדסי. לדוגמה, אם צריך להרוס מבנה גבוה בין יותר משלוש קומות, לרוב חלק מההריסה תתבצע באמצעות דחפור או מחפר עם פטיש אוויר.

לבסוף מגיע תורו של כדור ההריסה, בו משתמשים בעיקר במקרים בהם רוצים להרוס קבוצה גדולה של מבנים. זוהי השיטה האגרסיבית ביותר ולכן גם כאן יש לוודא היטב כי השטח מסביב למתחם אותו רוצים להרוס פנוי לחלוטין.

פינוי פסולת בניין לאחר הריסה

עוד אספקט חשוב של הריסת מבנים הוא פינוי פסולת בניין. לאחר הריסת מבנים נשארת על הקרקע כמות עצומה של פסולת. רוב הפסולת הזו מורכבת מעפר וחול, אך אסור לשכוח כמובן גם בטון, מתכות וגם פלסטיק (שהוא מרכיב מרכזי בתשתיות פנימיות).

חוק איסוף ופינוי פסולת אוסר על הטמנת פסולת בניין ולכן רובה מגיעה בסופו של דבר לחברות ואתרי מחזור פסולת.

פינוי פסולת בניין נמצאת באחריות מי שהחליט על הריסת המבנה, ולכן בדרך כלל לא מעורבים בכך אנשים פרטיים, אלא אם כן מדובר על שיפוץ יסודי שהשאיר אחריו כמויות גדולות מאוד של פסולת. במקרים כאלו נהוג לפנות אל חברה מקצועית לפינוי פסולת.

זקוקים לחברה מקצועית להריסת מבנים או שירותי פינוי פסולת בניין לאחר הריסה? עם 35 שנות הניסיון שלנו אתם לא יכולים לטעות! צרו איתנו קשר עוד היום בטלפון 050-9695722 או השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מה היה לנו עד עכשיו?

אודות כותב המאמר מאור

מומחה בפתרון בעיות ובפינוי פסולת במגוון רחב של שירותים בכל רחבי הארץ. כבר מעל 35 שנים שאנו מתעסקים בפינוי פסולת, המוטו שמוביל אותנו הוא "שירות אופטימלי במחיר מינימאלי", צרו עימנו קשר עוד היום לקבלת פרטים :)

שלח הודעה
שלח ווצאפ :)
היי כאן הווצאפ שלנו.
יש לך שאלה על פינוי פסולת?
נשמח לענות :)