יצירת קשר

מעוניינים בפינוי פסולת? השאירו פרטים או התקשרו: 050-9695722

שיפוצים 101 – המדריך למשפץ המתחיל

לא משנה אם אתם רוצים לשפר את תנאי המגורים שלכם, לשמור על הקיים או להעלות את ערך הנכס שבבעלותכם, שיפוצים הם חלק בלתי נמנע מזה.

אחד הדברים שנהוג לאומר על שיפוצים הם “אתה יודע איך אתה נכנס, אבל אתה לא ממש יודע איך את יוצא”…

הדוגמה הכי מוכרת היא שיפוצים בבניינים משותפים אליהן נגיע בהמשך: הדבר הראשון שחושבים עליו כאן הוא תמ”א 38/1 (שיפוץ בלי הריסת מבנים, בניגוד לתמ”א 38/2), אבל גם שיפוץ לובי בניין יכול להיות שיפוץ מורכב.

במדריך הזה לא נוכל לרדת לעומק של כל שיפוץ אפשרי (מכיוון שאז היינו יכולים לכתוב ספר שלם…), אבל כן ניתן לכם טיפים כללים וחשובים מאוד בנוגע לשיפוצים בבניין או בבית שלכם.

שיפוצים

קבלן שיפוצים

אז נתחיל עם חברת שיפוצים. כולם יודעים שבישראל מה שכתוב על הנייר לפעמיים נשאר על הנייר, אבל דווקא בשל כך חשוב כל כך לבחור חברת שיפוצים אמינה ולקבל הצעת מחיר מפורטת מהקבלן.

הצעת המחיר תכלול את תנאי התשלום, לוחות זמנים וכתב כמויות. מדובר בכתב שמפרט את כל החומרים שיש להשתמש בהם עבור השיפוץ, עלות ליחידה, עלות כוללת וכו’. אם יש לכם אדריכל שיפוצים, הוא זה שייקבע את כתב הכמויות, אבל זה יכול להיות גם מהנדס בניין או אפילו הקבלן עצמו.

צריכים שירותי פינוי בזמן השיפוצים? צרו קשר!

השאירו פרטים

וניצור איתכם קשר בהקדם.

הנה למשל תבנית של כתב כמויות להוספת חדר שירותים ועבודות גבס לדירה:

פריט
כמות
יחידה
מחיר ליחידה
עלות כוללת
עבודות הריסה
פירוק קירות קיימים
מטר רבוע
פינוי פסולת בניין
משאיות
עבודות אינסטלציה
התקנת צנרת מים חדשה
מטר
התקנת מערכת ניקוז
מטר
חיבור אסלה
יחידה
חיבור כיור
חיבור כיור
חיבור מקלחת (במידת הצורך)
יחידה
עבודות חשמל
התקנת תאורה
יחידות
התקנת שקעים
יחידות
חיבור דוד חשמלי (במידת הצורך)
יחידה
חיבור דוד חשמלי (במידת הצורך)
יחידה
עבודות ריצוף וחיפוי
ריצוף חדר השירותים באריחים
מטר רבוע
חיפוי קירות באריחים
מטר רבוע
איטום חדר השירותים
מטר רבוע
עבודות גבס
הקמת תקרות גבס (במידת הצורך)
מטר רבוע
יצירת נישות גבס (במידת הצורך)
יחידות
עבודות צבע
צביעת קירות ותקרות
מטר רבוע
פריטים נוספים
אסלה
יחידה
ברזים
יחידות
מקלחת (במידת הצורך)
יחידה
אביזרים לחדר השירותים (מראה, מתלה מגבות וכו')
יחידות

כתב הכמויות חייב להגיע גם עם תוכנית עבודה שיורדת גם לפרטים הקטנים ביותר. אין טעם בכתב כמויות אם אתם לא מבינים למה משמש כל דבר.

אחרי שהצעת המחיר תהפוך לחוזה, כתב הכמויות יגן עליכם מפני שימוש בחומרי בניין לא מתאימים או ערבוב של חומרים מאיכויות שונות מכיוון שברור לקבלן שאם הוא יעגל פינות, יהיה קל יחסית להוכיח זאת.

מלבד זאת לכל הצעת מחיר יש תוקף, ולכן כדאי לפנות לעצמכם זמן בו תוכלו להשוות בין הצעות המחיר ולא תגלו פתאום שאחת מהצעות המחיר פתאום התייקרה באופן משמעותי.

חשוב מאוד לבחור אנשי מקצוע מנוסים לביצוע את העבודה, כדי להבטיח איכות ואמינות בעבודות השיפוץ.

מכולה-של-pinoi

אין טוב ממראה עיניים

 אחת הדרכים הטובות ביותר להבין את הדברים נראים בפועל היא לגשת לפרויקטים גמורים או אפילו כאלו שנמצאים באמצע העבודה ולהתרשם מהאיכות שלה. אם אתם מחפשים פרויקטים גמורים, יכול להיות שעדיף יהיה לכם לחפש את שמו באינטרנט ולא בהכרח לגשת ללקוחות שהוא הפנה אתכם אליהם מהסיבה הפשוטה שכנראה לא תשמעו מהם את כל האמת. חשוב מאוד לקרוא חוות דעת אמיתיות מלקוחות קודמים כדי לקבל תמונה אמינה ומדויקת על איכות העבודה והשירות של הקבלן.

צריכים פינוי פסולת בגלל השיפוץ? דברו איתנו!

השאירו פרטים

וניצור איתכם קשר בהקדם.

חוות דעת משפטית בפרויקטים גדולים

 אם מדובר בחוזים שמנים של עשרות אלפי שקלים או מאות אלפי שקלים, בהחלט כדאי לשקול לפנות לעורך דין שיוכל להוסיף סעיפים נוספים להגנה על הזכויות שלכם (לדוגמה, מה קורה אם מתגלים ליקויים כבר בזמן העבודה ולא רק פגיעות בתשתיות קיימות) ויעבור על החוזה הקיים כדי לוודא שאין בו כל מיני מלכודות. חשוב גם לבחור של קבלן מקצועי ואמין שינהל את כל פרויקט השיפוץ, יפקח על העובדים, יזמין חומרים וינהל את הקשרים עם הספקים, כדי להבטיח את הצלחת השיפוץ ולהימנע מטעויות יקרות.

עורך הדין יוכל גם לייצג אתכם בבית המשפט במידת הצורך.

אגב, קבלן שמבצע עבודות של מעל 30-40 אלף ₪ אמור להיות רשום בפנקס הקבלנים. בפועל רק בערך 10% מהקבלנים רשומים בו, וזו עוד נקודה שכדאי לברר מראש עם עו”ד.

שיפוץ בניין משותף

אם התברכתם בבניין שנמצא בבעלותכם, הרי שיש לכם חופש פעולה גדול יותר והעבודה מול הקבלן תהיה פשוטה יותר (רק בהיקף הרבה יותר גדול ממה שתיארנו עד כה). לעומת זאת, אם מדובר בשיפוץ בניין משותף, יש כמה סיטואציות אפשריות:

·       שיפוץ בעדיפות גבוהה מאוד לאחר קבלת צו הריסה לא עלינו

·       שיפוץ שמטרתו לתחזק את הבניין

·       שיפוץ שמטרתו להשביח את הנכס

שיפוץ למטרות תחזוקה יכול להיות עניין שבשגרה, או עקב דרישה של העירייה שמוציאה לבניין צו הריסה. אם מדובר בצו הריסה, המשמעות היא שעמודי הייסוד של הבניין מתחילים להתנפח, לרוב כתוצאה מקורוזיה.

שיפוצי תחזוקה אחרים יכולים להיות שיפוץ של הגג, חדרי המדרגות, צביעת הקירות מחדש וכו’. מכיוון שאלו שיפוצים שבשגרה, הם לא מעלים את ערך הנכס, אבל יכולים למנוע מצב בו יידרשו תיקונים משמעותיים מאוחר יותר.

השיפוץ מהסוג האחרון הוא שיפוץ לצורך השבחת הכנס. בבחירת קבלן שיפוצים מומלץ, חשוב להקפיד על תכנון מדויק, תיאום ושקיפות לאורך כל תהליך השיפוץ. מעבר לתמ”א 38 שלמעשה מוסיף עוד קומות לבניין ומגדיל את הדירות, יש גם שיפוצים אחרים כגון שיפוץ לובי, הוספת חנייה תת קרקעית (אם התנאים מאפשרים זאת), התקנת מעלית, שיפוץ מסיבי של חדר המדרגות ועוד.

בכל מה שנוגע לשיפוץ בניין משותף, ישנו שחוקק על ידי הכנסת בשם “חוק שיפוץ בניין משותף” בשנת 1999, הוא מצטרף אל חוק המקרקעין.

פינוי פסולת בזול ובמקצועיות

מה אומר החוק (בקצרה)?

·       שיפוץ הכרחי דורש הסכמה של רוב בעלי הדירות

·       שיפוצים אחרים “באותה רמת גימור” דורשים “רוב מיוחס” (66%). הרוב הזה גם חייב להיות בעלים של לפחות 66% מהשטח.

·       שינוי ייעודי או “ברמת גימור גבוהה יותר” דורש לפחות 75%.

למרות שהמספרים כאן חד משמעיים, מוטב קודם כל לנסות לשכנע את הדיירים “הסוררים” בחשיבות השיפוץ מבחינה בטיחותית, רווח כספי לטווח הארוך וכו’. אם מדובר בשיפוץ שרק דייר אחד או שניים מתנגד לו וכל הניסיונות לשכנעו כשלו, ניתן לפנות לערכאות משפטיות.

בכל אופן, רצוי למנות דייר אחד או שניים שיהיו אמונים על העבודה מול הקבלן, או במקרים של שיפוצים נרחבים מעין נציגות דיירים שתפעל אל מול הקבלן (לדוגמה, במקרים של תמ”א 38).

במקרים בהם מדובר בבעיה כספית, ייתכן שתוכלו לפנות לקרנות מיוחדות כדי לקחת מהן הלוואה.

שיפוץ הכרחי דורש הסכמה של רוב בעלי הדירות, ולכן חשוב להיעזר בקבלני שיפוצים מקצועיים שיבטיחו עמידה בדרישות החוק

מכולת-אשפה-פינוי

שיפוץ בית

למרות שלכאורה שיפוץ דירה הוא לא מקיף כמו שיפוץ בניין, כאן כל העבודה היא עליכם, אלא אם כן תיקחו מישהו שיבצע את כל השיפוץ עבורכם (לדוגמה, במקרה של שיפוץ נכס בחו”ל).

רוב הדברים שכתבנו על עבודה מול קבלן שיפוצים או “שיפוצ’ניק (לשיפוצים קטנים יותר), נכונים גם כאן, אבל יש כמה דגשים נוספים בשיפוץ דירה

כוונו לחורף, לא לקיץ… – רוב השיפוצים נעשים בקיץ ובאביב, אבל בחורף תקבלו את המחירים הטובים ביותר מכיוון שהביקוש נמוך יותר. לכן כל עוד אין לכם שיפוצים שקשורים לצנרת או איטומים ולא דורשים טיפול לפני הגשם, הסבלנות יכולה להשתלם.

וודאו שלוח הזמנים מפורט מספיק –בעיקרון פירוט העבודה אמור להיות מצוין כבר בהצעת המחיר ולעיתים הוא חלק מכתב הכמויות, אבל תמיד טוב לבדוק שוב לפני החתימה הסופית על החוזה שאתם יודעים מה קורה בכל שלב וכמה אתם משלמים לקבלן (יש גם קבלנים שיבקשו מקדמה).

פתרונות דיור זמניים – זכרו שייתכן שלפעמיים תצטרכו למצוא פתרונות דיור זמנים או איזה חלל עבודה שיתופי שתוכלו לעבוד בו בלי שהמלצרית תזרוק לעברכם מבטים עצבניים כי לא הזמנתם עוד כוס קפה.

נקודות יציאה – מכיוון שמדובר בדרך כלל בשיפוץ מוגבל (לעומת שאר השיפוצים שציינו), עדיף שבחוזה תהיה גם נקודת יציאה.

השאירו לכם טווח חריגה מהתקציב – סביר להניח שאיפשהו בחוזה יהיה כתוב תוספת אפשרית למחיר באחוזים. לדוגמה, אם באחד מימי העבודה יש בעיה עם אחד הפועלים. לרוב מדובר על משהו כמו 15%. היו מוכנים לכך.

מעורבים, אבל לא מעורבים מדי – יש הבדל בין להסתכל איך הקבלן עובד לבין להציק לו… הוא לא ילד קטן. אם הוא ירגיש שאתם לא סומכים עליו, זה עשוי לגרום ל”תאקלים” לא נעימים.

מנגד, יש חלקים יסודיים בעבודה שכן חייבים לבדוק כמו למשל הצנרת. רוב הצנרות מיוצרות בארץ ולכן אפשר להזמין ביקורת של החברה המייצרת. רוב הקבלנים מכירים את העניין הזה.

צביעת קירות – טכניקה פשוטה לראות אם הצביעה של הקירות בוצעה כמו שצריך היא להאיר עליהם עם אור חזק מפרוז’קטור.

חלוקת גבס – חלוקת דירות באמצעות קירות גבס היא פרקטיקה מוכרת, אבל פחות נעימה בשביל הדיירים בדירה מחולקת. אם אתם כבר משתמשים בקירות גבס, התקינו גם בידוד אקוסטי ותרמי.

סגירות חורף וכו’ – שיפוץ מרפסת כולל לפעמים גם סגירות מרפסת. מעבר לבחירת החומרים והאלמנטים הנכונים כמו פאנלים מאלומיניום וסוכך או פרגולה, סופר חשוב לבדוק מה יש לוועדה המקומית לתכנון ובניה להגיד מבחינת היתר בנייה ולרשות המקומית מבחינת תוספת ארנונה. מהניסיון שלנו לא שווה להתחכם כי אם מה שבניתם לא יעמוד בדרישות תצטרכו לפרק אותו. ( עם קבלן שיפוצים מומלץ ואיכותי תוכלו להבטיח תהליך איכותי על מנת למנוע בעיות עתידיות)

חוות דעת של לקוחות – חשוב מאוד לקבל חוות דעת של לקוחות קודמים על הקבלן ובעלי מקצוע שאיתם הוא עובד בתהליך השיפוצים. חוות דעת של לקוחות יכולה לספק לכם מידע חשוב על איכות העבודה, עמידה בלוחות זמנים ושביעות רצון כללית. חוות דעת של לקוחות מרוצים היא הפרסומת הטובה ביותר לקבלן והאנידקציה הטובה יובתר שתוכלו לקבל על בעל מקצוע בתחום עבודות שיפוצים.

צריכים שירותי פינוי בזמן השיפוצים? צרו קשר!

השאירו פרטים

וניצור איתכם קשר בהקדם.

פינוי פסולת בניין לרוב מוטלת על הקבלן, למעט ערים ורשויות בהן ניתן לפנות פסולת בניין בכמויות קטנות. בתל אביב, חשוב לבדוק את העבודות האחרונות של הקבלן כדי לוודא את איכות העבודה והמחירים. זה השלב שבו הרבה קבלנים אוהבים לנפח את המחירים. לכן שימו לב לפערים בין הצעות המחיר ובטח אל תשאירו את הסעיף הזה לסוף…

אם מדובר בקומה גבוהה, וודאו שהפינוי נעשה בצורה בטוחה עם שרוול ישר אל מכולה לפינוי פסולת.

פינוי פסולת בניין בכמות גדולה

מה היה לנו עד עכשיו?

אודות כותב המאמר מאור

מומחה בפתרון בעיות ובפינוי פסולת במגוון רחב של שירותים בכל רחבי הארץ. כבר מעל 35 שנים שאנו מתעסקים בפינוי פסולת, המוטו שמוביל אותנו הוא "שירות אופטימלי במחיר מינימאלי", צרו עימנו קשר עוד היום לקבלת פרטים :)

שלח הודעה
שלח ווצאפ :)
היי כאן הווצאפ שלנו.
יש לך שאלה על פינוי פסולת?
נשמח לענות :)